facebooksøg
Boldklubben FREM

Leif Tønnesen

Position: Venstre halfback
Født: 17-04-1927
Kampe: 228
Vundne: 95
Uafgjort: 46
Tabt: 87
Mål: 16
Debut: 11. november 1945 hjemme mod B. 1909 5-2.
Sidste kamp 8. juni 1958 ude mod Vejle 0-5.
Tidligere klubber: Altid FREM. Indmeldt pr. 1.1. 1937. Medlems nr. 10412.
Beskrivelse: Fulde navn: Leif Johan Tønnesen. Født i København. Boede i Brøndby. Død: 19.7.2013/86 år.

Leif var en gennemsolid spiller, tekniker og typisk holdspiller, der desværre aldrig fik sit debut på A-landsholdet. Det var lige ved et par gange, var med i flere udtagelseskampe, såsom København - Provinsen, men missede altid til sidst. Fik også en del kampe for Stævnet.

Stoppede som 31 årig p.g.a. en dårlig hofte. Blev senere ungdomstræner i FREM, sammen med sin kammerat Ib Bengtsson.

Vandt som ynglinge KBU's turnering sammen med bl.a. Harald Gronemann og Ib Bengtsson. Vandt DBU's pokalfinale ved at slå AB med 1-0.

Leif er udlært smed og var som sådan selvstændig i 28 år, hvor han bl.a. havde Ib Bengtsson ansat.

Som ung var Leif som montør tit udstationeret. I 1950 var Ib i Nakskov, hvor han holdt træningen vedlige i den lokale klub, som ofte blev overværet af nogle NB supporters, der ikke kendte Leif af udseende og som i nogen tid stod og beundrede hans gode spil og voldsomme energi i træningen, og da en af supporterne senere kom i snak med et af spilleudvalgsmedlemmerne, bebrejdede han i skarpe vendinger samme medlem, at han ikke benyttede den "glimrende københavner".

Hans søn Birger fik 29 kampe for Brøndby IF (1978-80)

Leif så næsten til alle FREM's hjemmekampe, hvor han har fået adgang til klubbens VIP rum for sin lange og tro tjeneste og mange kampe for FREM.
Landskampe: 2 B (1952-6) og 4 U landskampe (1948-50) for FREM. Ingen mål.
Læs mere på DBU's Landsholdsdatabase

19. oktober 2014/Steen Meisner Bjerre
- Tal i parentes angiver nuværende sæson.

- se 'Leif Tønnesen's aktive kampe i detaljer - klik her
- Søg efter teksten: 'Leif Tønnesen' - klik her

- Videre til næste spiller 'Lennart Lynge Larsen' - klik her
- Tilbage til forrige spiller 'Leif Printzlau' - klik her
Oplysningerne på ovennævnte spillerprofil er indsamlet og indkodet af BK FREMs officielle statistikfører: Steen Meisner Bjerre, 23 61 92 72, steenbjerre@hotmail.com, til hvem henvises, såfremt der er ændringer/tilføjelser e.a. til spillerprofilen, samt til Persondataloven.

Aktive kampe

DatoHoldResultatLiga
08-06-1958Vejle - FREM5-01. Division
01-06-1958FREM - Skovshoved5-21. Division
19-04-1958FREM - KB1-31. Division
24-11-1957AB - FREM3-2LANDSPOKALTURNERINGEN
17-11-1957AGF - FREM2-11. Division
10-11-1957KB - FREM3-21. Division
26-10-1957FREM - B. 19033-31. Division
20-10-1957Skovshoved - FREM2-11. Division
06-10-1957FREM - AB1-21. Division
29-09-1957FREM - Vejle4-21. Division
25-09-1957Fremad Valby - FREM1-3LANDSPOKALTURNERINGEN
15-09-1957FREM - AIA7-11. Division
08-09-1957B. 1909 - FREM0-11. Division
09-06-1957AGF - FREM1-11. Division
02-06-1957FREM - B. 19093-01. Division
12-05-1957FREM - B. 19032-11. Division
21-04-1957FREM - AIA0-01. Division
18-04-1957AGF - FREM4-1LANDSPOKALTURNERINGEN
13-04-1957Skovshoved - FREM0-11. Division
07-04-1957FREM - Vejle2-01. Division
31-03-1957FREM - Brønshøj2-0LANDSPOKALTURNERINGEN
24-03-1957KB - FREM1-31. Division
16-03-1957FREM - AB3-11. Division
25-11-1956Vejle - FREM3-21. Division
18-11-1956FREM - Aalborg Chang6-5LANDSPOKALTURNERINGEN
11-11-1956B. 1903 - FREM2-31. Division
28-10-1956AIA - FREM1-41. Division
14-10-1956FREM - Esbjerg3-31. Division
07-10-1956FREM - Randers Freja3-0LANDSPOKALTURNERINGEN
30-09-1956B. 1909 - FREM1-31. Division
23-09-1956FREM - AGF1-21. Division
08-09-1956FREM - Skovshoved4-11. Division
25-08-1956FREM - KB1-11. Division
19-08-1956AB - FREM4-11. Division
10-06-1956B. 1909 - FREM2-11. Division
02-06-1956FREM - AB1-0LANDSPOKALTURNERINGEN
27-05-1956FREM - Skovshoved0-01. Division
17-05-1956AB - FREM1-11. Division
13-05-1956AIA - FREM0-11. Division
29-04-1956FREM - Esbjerg3-11. Division
21-04-1956FREM - Køge4-11. Division
15-04-1956FREM - AGF3-1LANDSPOKALTURNERINGEN
08-04-1956KB - FREM1-31. Division
02-04-1956FREM - AGF0-21. Division
29-03-1956FREM - B. 19032-1LANDSPOKALTURNERINGEN
24-03-1956B. 1903 - FREM0-31. Division
04-12-1955AGF - FREM4-01. Division
27-11-1955B. 1903 - FREM0-31. Division
20-11-1955KFUM - FREM2-3LANDSPOKALTURNERINGEN
13-11-1955Esbjerg - FREM5-11. Division
30-10-1955FREM - AIA1-01. Division
22-10-1955FREM - KB2-1LANDSPOKALTURNERINGEN
09-10-1955FREM - KB2-31. Division
25-09-1955Skovshoved - FREM0-01. Division
18-09-1955Køge - FREM3-21. Division
28-08-1955FREM - B. 19090-01. Division
21-08-1955FREM - AB2-61. Division
04-06-1955Skovshoved - FREM1-11. Division
18-05-1955FREM - KB0-41. Division
01-05-1955FREM - B. 19091-01. Division
24-04-1955FREM - Esbjerg3-31. Division
17-04-1955AB - FREM0-01. Division
03-04-1955AGF - FREM2-11. Division
28-11-1954FREM - AGF0-3LANDSPOKALTURNERINGEN
21-11-1954Køge - FREM2-41. Division
14-11-1954Hammel - FREM1-7LANDSPOKALTURNERINGEN
07-11-1954B. 1903 - FREM2-41. Division
23-10-1954FREM - AB0-11. Division
17-10-1954B. 1909 - FREM2-41. Division
02-10-1954KB - FREM1-11. Division
26-09-1954FREM - OB5-11. Division
12-09-1954Esbjerg - FREM3-11. Division
29-08-1954FREM - Skovshoved3-11. Division
22-08-1954FREM - AGF1-21. Division
14-05-1954FREM - AB2-31. Division
10-05-1954Skovshoved - FREM0-21. Division
02-05-1954AGF - FREM2-01. Division
25-04-1954B. 93 - FREM2-11. Division
19-04-1954FREM - B. 19031-41. Division
16-04-1954FREM - Esbjerg1-11. Division
11-04-1954OB - FREM1-21. Division
03-04-1954FREM - Køge2-01. Division
27-03-1954FREM - KB3-31. Division
15-11-1953Esbjerg - FREM2-21. Division
01-11-1953FREM - OB1-11. Division
18-10-1953Køge - FREM1-01. Division
10-10-1953FREM - B. 932-11. Division
27-09-1953AB - FREM3-31. Division
20-09-1953FREM - AGF2-11. Division
05-09-1953B. 1903 - FREM0-01. Division
30-08-1953AB - FREM3-0KBU POKALTURNERING
26-08-1953FREM - Rødovre5-0KBU POKALTURNERING
17-05-1953Esbjerg - FREM1-21. Division
10-05-1953FREM - OB1-11. Division
03-05-1953B. 1903 - FREM1-01. Division
26-04-1953B. 1909 - FREM0-11. Division
18-04-1953FREM - Skovshoved4-11. Division
15-04-1953FREM - B. 931-01. Division
12-04-1953AB - FREM3-21. Division
02-04-1953FREM - KB0-21. Division
29-03-1953Køge - FREM3-01. Division
16-11-1952FREM - Esbjerg2-11. Division
09-11-1952KB - FREM4-3KBU POKALTURNERING
02-11-1952Skovshoved - FREM6-11. Division
26-10-1952OB - FREM8-21. Division
11-10-1952FREM - AB1-21. Division
28-09-1952FREM - B. 19031-21. Division
14-09-1952B. 93 - FREM0-31. Division
06-09-1952KB - FREM1-01. Division
31-08-1952FREM - Vanløse1-0KBU POKALTURNERING
23-08-1952FREM - Køge2-21. Division
17-08-1952FREM - B. 19092-21. Division
04-05-1952AGF - FREM2-41. Division
30-04-1952B. 93 - FREM1-01. Division
23-04-1952Skovshoved - FREM3-31. Division
19-04-1952FREM - Køge0-21. Division
14-04-1952FREM - B. 19030-21. Division
11-04-1952FREM - AB0-01. Division
06-04-1952FREM - Esbjerg3-01. Division
30-03-1952FREM - B. 19090-31. Division
16-03-1952OB - FREM2-11. Division
02-12-1951Køge - FREM2-31. Division
25-11-1951FREM - B. 931-11. Division
18-11-1951FREM - B. 931-3KBU POKALTURNERING
11-11-1951FREM - Skovshoved0-11. Division
27-10-1951B. 1903 - FREM0-11. Division
14-10-1951Esbjerg - FREM0-11. Division
07-10-1951B. 1909 - FREM0-21. Division
22-09-1951AB - FREM2-01. Division
09-09-1951FREM - AGF0-01. Division
03-09-1951HIK - FREM1-2KBU POKALTURNERING
26-08-1951FREM - OB1-21. Division
20-08-1951FREM - Politiet4-2KBU POKALTURNERING
08-05-1951FREM - AB1-11. Division
06-05-1951FREM - KB2-01. Division
03-05-1951FREM - OB0-11. Division
25-04-1951B. 93 - FREM1-01. Division
22-04-1951FREM - B. 19090-01. Division
20-04-1951Esbjerg - FREM3-11. Division
15-04-1951AGF - FREM1-11. Division
07-04-1951B. 1903 - FREM1-11. Division
26-03-1951FREM - Køge1-31. Division
10-12-1950Køge - FREM3-01. Division
26-11-1950FREM - AGF2-21. Division
19-11-1950FREM - AB1-3KBU POKALTURNERING
12-11-1950FREM - Esbjerg1-11. Division
29-10-1950OB - FREM1-41. Division
22-10-1950FREM - AB1-1KBU POKALTURNERING
07-10-1950KB - FREM0-01. Division
01-10-1950AB - FREM4-31. Division
23-09-1950HIK - FREM1-2KBU POKALTURNERING
16-09-1950FREM - B. 932-11. Division
03-09-1950FREM - Rødovre6-0KBU POKALTURNERING
30-08-1950FREM - B. 19032-11. Division
20-08-1950B. 1909 - FREM0-31. Division
05-05-1950FREM - B. 19030-21. Division
01-05-1950ØB - FREM1-11. Division
25-04-1950KB - FREM1-11. Division
22-04-1950FREM - B. 931-31. Division
16-04-1950Køge - FREM1-11. Division
07-04-1950FREM - Esbjerg2-01. Division
02-04-1950FREM - AGF2-11. Division
25-03-1950AB - FREM2-01. Division
19-03-1950OB - FREM1-21. Division
27-11-1949FREM - AB2-21. Division
20-11-1949FREM - OB0-01. Division
05-11-1949FREM - ØB1-01. Division
30-10-1949B. 93 - FREM3-11. Division
16-10-1949FREM - Køge1-31. Division
09-10-1949B. 1903 - FREM3-1KBU POKALTURNERING
01-10-1949B. 1903 - FREM2-21. Division
25-09-1949AGF - FREM2-11. Division
18-09-1949B. 1903 - FREM2-2KBU POKALTURNERING
04-09-1949Esbjerg - FREM2-21. Division
28-08-1949FREM - Husum2-1KBU POKALTURNERING
22-08-1949KB - FREM3-11. Division
08-05-1949FREM - Køge3-11. Division
30-04-1949B. 93 - FREM2-11. Division
26-04-1949FREM - ØB1-41. Division
18-04-1949B. 1903 - FREM3-01. Division
14-04-1949FREM - KB1-31. Division
10-04-1949FREM - OB1-41. Division
03-04-1949FREM - AB3-11. Division
27-03-1949AGF - FREM2-01. Division
20-03-1949B. 1909 - FREM1-21. Division
28-11-1948KB - FREM3-01. Division
21-11-1948FREM - B. 19092-21. Division
14-11-1948AB - FREM3-21. Division
31-10-1948FREM - B. 932-01. Division
24-10-1948FREM - B. 19033-4KBU POKALTURNERING
17-10-1948Køge - FREM2-41. Division
03-10-1948B. 1903 - FREM2-01. Division
19-09-1948ØB - FREM1-31. Division
12-09-1948ØB - FREM2-4KBU POKALTURNERING
05-09-1948OB - FREM1-31. Division
29-08-1948FREM - AGF4-01. Division
24-08-1948Kastrup - FREM0-13KBU POKALTURNERING
10-05-1948FREM - KB1-21. Division
02-05-1948AB - FREM3-41. Division
25-04-1948OB - FREM2-01. Division
18-04-1948FREM - AGF1-11. Division
10-04-1948FREM - ØB1-01. Division
04-04-1948Fremad Amager - FREM1-41. Division
29-03-1948FREM - B. 19034-11. Division
26-03-1948FREM - B. 936-11. Division
21-03-1948Køge - FREM0-71. Division
07-12-1947ØB - FREM2-51. Division
23-11-1947FREM - Køge5-41. Division
16-11-1947FREM - AB2-31. Division
02-11-1947KB - FREM3-51. Division
12-10-1947AGF - FREM1-41. Division
28-09-1947B. 1903 - FREM0-11. Division
15-05-1947AGF - FREM4-11. Division
08-05-1947FREM - Fremad Amager0-11. Division
25-04-1947KB - FREM2-11. Division
20-04-1947FREM - AaB0-11. Division
08-05-1946FREM - B. 930-41. Division
05-05-1946AaB - FREM1-11. Division
02-05-1946KB - FREM4-11. Division
26-04-1946FREM - B. 19034-01. Division
23-04-1946AB - FREM1-31. Division
19-04-1946Fremad Amager - FREM1-11. Division
14-04-1946FREM - AGF0-11. Division
11-04-1946FREM - Køge4-01. Division
31-03-1946B. 1909 - FREM2-01. Division
25-11-1945AGF - FREM2-11. Division
18-11-1945FREM - KB4-81. Division
11-11-1945FREM - B. 19095-21. Division

5. Abdoulie Njai

Position: Midtbane, Back
Født: 10-07-1997
29. Alain Mateso

Position: Angriber
Født: 03-02-1999
15. Andreas Horsebøg

Position: Midtbane
Født: 05-08-1998
7. Andreas Theil Lundberg

Position: Forsvar/Midtbane
Født: 22-02-1992
14. Benjamin Warlo

Position: Angriber
Født: 05-05-1992
10. Beran Camili

Position: Midtbane/Angriber
Født: 01-04-1991
24. Christian Bramsborg

Position: Forsvar, Midtbane
Født: 21-09-1999
17. Daniel Anusic

Position: Forsvar
Født: 25-04-1996
77. Daniel Pedersen

Position: Angriber
Født: 24-03-1989
28. Frederik Roepstorff

Position: Midtbane
Født: 09-06-1998
6. Frederik Sundstrup

Position: Forsvar/midtbane
Født: 17-12-1993
16. Gorm Hansen

Position: Angriber
Født: 21-02-2002
23. Gustav Gjøg

Position: Forsvar/midtbane
Født: 06-02-1997
9. Hamid Khalidan

Position: Kant/Angriber
Født: 15-07-1997
30. Jesper Næsby

Position: Målmand
Født: 25-08-1981
27. John Frederiksen

Position: Angriber
Født: 10-01-1996
20. Kenneth Thinter

Position: Forsvar/midtbane
Født: 11-09-1988
22. Kristoffer Dirksen

Position: Forsvarer
Født: 16-02-1993
13. Mads Severinsen

Position: Forsvarer/MIdtbane
Født: 12-06-1991
1. Marco Brylov

Position: Målmand
Født: 21-11-1995
21. Marius Finsen

Position: Angriber
Født: 15-03-1999
2. Mikkel Andersson

Position: Midtbane
Født: 17-03-1990
11. Tonni Adamsen

Position: Midtbane/angriber
Født: 15-11-1994
8. Victor Christiansson

Position: Midtbane
Født: 18-02-1998
mobil version
desktop version
- copyright [ 2003-2019 ] Dennis Sjøbeck -