facebooksøg
Boldklubben FREM
BK FREM - HIK
24. august 2019 14:00 Valby Stadion
2. Division Pulje 1
- KLIK HER OG KØB DIN BILLET NU!

Ib Bengtsson

Position: Venstre wing
Født: 27-05-1927
Kampe: 212
Vundne: 91
Uafgjort: 42
Tabt: 79
Mål: 39
Debut: 17. august 1945 ude mod B. 1903 4-2. Scorede kampens første mål.
Sidste kamp 21. april 1957 hjemme mod AIA 0-0.
Tidligere klubber: Altid FREM. Indmeldt 15.3.1938.
Beskrivelse: Fulde navn: Ib Folmer Bengtsson. Født i København. Død: 14.12.2002 i Vallensbæk. 75 år. Kaldet: "Pukker"

Ib var en meget driblestærk venstre wing. Hans største fodboldsoplevelse kom som kun 19 år, da FREM i 1946 gennembankede AB med 7-2 i KBU's pokalfinale og hvor Ib scorede til 6-2 (82).

Ib boede som dreng lige overfor FREMs baner på Enghavevej. En gang imellem røg der en bold over hegnet fra FREMs baner, hvor Ib og hans kammerater benyttede lejligheden til at spille lidt med den, inden en FREMs spiller hentede den. En dag røg der en lussing med i købet med en bemærkning om, at hvis Ib var så glad for at spille fodbold, så kunne han passende melde sig ind i FREM, hvilket han så gjorde.

Han debuterede på FREMs 1. hold som kun 18 årig og nåede at spillede med alle de store, så som Johannes Pløger, Erling Sørensen, John Hansen og især Walther Christensen, som hjalp den unge Ib, som altid gav ham gode dessiner under kampene.

Ib synes nu ikke godt om tiden med de store, da han fik besked på straks at slippe bolden, hvilket dog ændrede sig da de store skrev professionelle kontrakter og Ib blev "bedstefar" for det nye kuld, der nu kom på holdet.

I 1956 var han som venstre wing på FREM's vindende hold, der slog AB med 1-0 i finalen i DBU's Landspokalturnering.

Efter karrieren blev Ib ungdomstræner bl.a. juniortræner for undertegnede i 1963 og 1964 og var med til at forme senere storspillere i FREM, som Leif Printzlau, Ole Mørch, Henning Hansen, Finn Bøje, Curlei Nielsen, John Finn Hansen, Lauritz Madsen o.a.

Ib var god til at lære fra sig og var en dygtig træner, som vi drenge elskede. Han var en virkelig flink mand, som af egen lomme betalte sodavand, når hans 2 hold vandt og de gik næsten ubesejrede igennem 2 sæsoner og tabte vel tilsammen højst en 10-15 kampe.

Blev senere ungdomstræner i HIK og seniortræner i FB.

Han var udlært kobbersmed og arbejdede i 1950 hos V.E. Jensen og søn på Vesterbrogade. Arbejdede senere med rustfri stål hos fodboldkammeraten Leif Tønnesen.

Øgenavnet "Pukker" skyldes hans strittende hår.
Landskampe: 3 A (1949-50) og 1 U landskampe (1948) for FREM. Ingen mål.
Læs mere på DBU's Landsholdsdatabase

12. januar 2016 Steen Meisner Bjerre
- Tal i parentes angiver nuværende sæson.

- se 'Ib Bengtsson's aktive kampe i detaljer - klik her
- Søg efter teksten: 'Ib Bengtsson' - klik her

- Videre til næste spiller 'Ib Eskildsen' - klik her
- Tilbage til forrige spiller 'Holger Unmack' - klik her
Oplysningerne på ovennævnte spillerprofil er indsamlet og indkodet af BK FREMs officielle statistikfører: Steen Meisner Bjerre, 23 61 92 72, steenbjerre@hotmail.com, til hvem henvises, såfremt der er ændringer/tilføjelser e.a. til spillerprofilen, samt til Persondataloven.

Aktive kampe

DatoHoldResultatLiga
21-04-1957FREM - AIA0-01. Division
07-04-1957FREM - Vejle2-01. Division
25-11-1956Vejle - FREM3-21. Division
18-11-1956FREM - Aalborg Chang6-5LANDSPOKALTURNERINGEN
11-11-1956B. 1903 - FREM2-31. Division
28-10-1956AIA - FREM1-41. Division
14-10-1956FREM - Esbjerg3-31. Division
07-10-1956FREM - Randers Freja3-0LANDSPOKALTURNERINGEN
30-09-1956B. 1909 - FREM1-31. Division
23-09-1956FREM - AGF1-21. Division
08-09-1956FREM - Skovshoved4-11. Division
25-08-1956FREM - KB1-11. Division
19-08-1956AB - FREM4-11. Division
10-06-1956B. 1909 - FREM2-11. Division
02-06-1956FREM - AB1-0LANDSPOKALTURNERINGEN
27-05-1956FREM - Skovshoved0-01. Division
17-05-1956AB - FREM1-11. Division
13-05-1956AIA - FREM0-11. Division
29-04-1956FREM - Esbjerg3-11. Division
21-04-1956FREM - Køge4-11. Division
15-04-1956FREM - AGF3-1LANDSPOKALTURNERINGEN
04-12-1955AGF - FREM4-01. Division
27-11-1955B. 1903 - FREM0-31. Division
20-11-1955KFUM - FREM2-3LANDSPOKALTURNERINGEN
13-11-1955Esbjerg - FREM5-11. Division
30-10-1955FREM - AIA1-01. Division
22-10-1955FREM - KB2-1LANDSPOKALTURNERINGEN
09-10-1955FREM - KB2-31. Division
25-09-1955Skovshoved - FREM0-01. Division
28-08-1955FREM - B. 19090-01. Division
21-08-1955FREM - AB2-61. Division
04-06-1955Skovshoved - FREM1-11. Division
22-05-1955OB - FREM1-21. Division
18-05-1955FREM - KB0-41. Division
01-05-1955FREM - B. 19091-01. Division
24-04-1955FREM - Esbjerg3-31. Division
17-04-1955AB - FREM0-01. Division
10-04-1955FREM - Køge3-11. Division
07-04-1955FREM - B. 19030-01. Division
03-04-1955AGF - FREM2-11. Division
28-11-1954FREM - AGF0-3LANDSPOKALTURNERINGEN
21-11-1954Køge - FREM2-41. Division
14-11-1954Hammel - FREM1-7LANDSPOKALTURNERINGEN
07-11-1954B. 1903 - FREM2-41. Division
23-10-1954FREM - AB0-11. Division
17-10-1954B. 1909 - FREM2-41. Division
02-10-1954KB - FREM1-11. Division
26-09-1954FREM - OB5-11. Division
12-09-1954Esbjerg - FREM3-11. Division
29-08-1954FREM - Skovshoved3-11. Division
22-08-1954FREM - AGF1-21. Division
14-05-1954FREM - AB2-31. Division
10-05-1954Skovshoved - FREM0-21. Division
02-05-1954AGF - FREM2-01. Division
25-04-1954B. 93 - FREM2-11. Division
19-04-1954FREM - B. 19031-41. Division
16-04-1954FREM - Esbjerg1-11. Division
11-04-1954OB - FREM1-21. Division
03-04-1954FREM - Køge2-01. Division
27-03-1954FREM - KB3-31. Division
15-11-1953Esbjerg - FREM2-21. Division
01-11-1953FREM - OB1-11. Division
18-10-1953Køge - FREM1-01. Division
10-10-1953FREM - B. 932-11. Division
27-09-1953AB - FREM3-31. Division
24-08-1953FREM - Skovshoved2-31. Division
19-08-1953KB - FREM1-31. Division
16-08-1953Rødovre - FREM1-1KBU POKALTURNERING
16-11-1952FREM - Esbjerg2-11. Division
09-11-1952KB - FREM4-3KBU POKALTURNERING
02-11-1952Skovshoved - FREM6-11. Division
26-10-1952OB - FREM8-21. Division
11-10-1952FREM - AB1-21. Division
28-09-1952FREM - B. 19031-21. Division
14-09-1952B. 93 - FREM0-31. Division
06-09-1952KB - FREM1-01. Division
04-05-1952AGF - FREM2-41. Division
30-04-1952B. 93 - FREM1-01. Division
23-04-1952Skovshoved - FREM3-31. Division
14-04-1952FREM - B. 19030-21. Division
11-04-1952FREM - AB0-01. Division
06-04-1952FREM - Esbjerg3-01. Division
30-03-1952FREM - B. 19090-31. Division
16-03-1952OB - FREM2-11. Division
02-12-1951Køge - FREM2-31. Division
25-11-1951FREM - B. 931-11. Division
18-11-1951FREM - B. 931-3KBU POKALTURNERING
11-11-1951FREM - Skovshoved0-11. Division
27-10-1951B. 1903 - FREM0-11. Division
14-10-1951Esbjerg - FREM0-11. Division
07-10-1951B. 1909 - FREM0-21. Division
22-09-1951AB - FREM2-01. Division
09-09-1951FREM - AGF0-01. Division
03-09-1951HIK - FREM1-2KBU POKALTURNERING
26-08-1951FREM - OB1-21. Division
20-08-1951FREM - Politiet4-2KBU POKALTURNERING
08-05-1951FREM - AB1-11. Division
06-05-1951FREM - KB2-01. Division
03-05-1951FREM - OB0-11. Division
25-04-1951B. 93 - FREM1-01. Division
22-04-1951FREM - B. 19090-01. Division
20-04-1951Esbjerg - FREM3-11. Division
15-04-1951AGF - FREM1-11. Division
07-04-1951B. 1903 - FREM1-11. Division
26-03-1951FREM - Køge1-31. Division
10-12-1950Køge - FREM3-01. Division
26-11-1950FREM - AGF2-21. Division
19-11-1950FREM - AB1-3KBU POKALTURNERING
12-11-1950FREM - Esbjerg1-11. Division
29-10-1950OB - FREM1-41. Division
22-10-1950FREM - AB1-1KBU POKALTURNERING
07-10-1950KB - FREM0-01. Division
01-10-1950AB - FREM4-31. Division
23-09-1950HIK - FREM1-2KBU POKALTURNERING
16-09-1950FREM - B. 932-11. Division
03-09-1950FREM - Rødovre6-0KBU POKALTURNERING
30-08-1950FREM - B. 19032-11. Division
20-08-1950B. 1909 - FREM0-31. Division
05-05-1950FREM - B. 19030-21. Division
01-05-1950ØB - FREM1-11. Division
25-04-1950KB - FREM1-11. Division
22-04-1950FREM - B. 931-31. Division
16-04-1950Køge - FREM1-11. Division
07-04-1950FREM - Esbjerg2-01. Division
02-04-1950FREM - AGF2-11. Division
25-03-1950AB - FREM2-01. Division
19-03-1950OB - FREM1-21. Division
27-11-1949FREM - AB2-21. Division
20-11-1949FREM - OB0-01. Division
05-11-1949FREM - ØB1-01. Division
30-10-1949B. 93 - FREM3-11. Division
16-10-1949FREM - Køge1-31. Division
09-10-1949B. 1903 - FREM3-1KBU POKALTURNERING
01-10-1949B. 1903 - FREM2-21. Division
25-09-1949AGF - FREM2-11. Division
18-09-1949B. 1903 - FREM2-2KBU POKALTURNERING
04-09-1949Esbjerg - FREM2-21. Division
28-08-1949FREM - Husum2-1KBU POKALTURNERING
22-08-1949KB - FREM3-11. Division
08-05-1949FREM - Køge3-11. Division
30-04-1949B. 93 - FREM2-11. Division
26-04-1949FREM - ØB1-41. Division
18-04-1949B. 1903 - FREM3-01. Division
14-04-1949FREM - KB1-31. Division
10-04-1949FREM - OB1-41. Division
03-04-1949FREM - AB3-11. Division
27-03-1949AGF - FREM2-01. Division
20-03-1949B. 1909 - FREM1-21. Division
28-11-1948KB - FREM3-01. Division
21-11-1948FREM - B. 19092-21. Division
14-11-1948AB - FREM3-21. Division
31-10-1948FREM - B. 932-01. Division
24-10-1948FREM - B. 19033-4KBU POKALTURNERING
17-10-1948Køge - FREM2-41. Division
03-10-1948B. 1903 - FREM2-01. Division
19-09-1948ØB - FREM1-31. Division
12-09-1948ØB - FREM2-4KBU POKALTURNERING
05-09-1948OB - FREM1-31. Division
29-08-1948FREM - AGF4-01. Division
24-08-1948Kastrup - FREM0-13KBU POKALTURNERING
10-05-1948FREM - KB1-21. Division
02-05-1948AB - FREM3-41. Division
25-04-1948OB - FREM2-01. Division
18-04-1948FREM - AGF1-11. Division
10-04-1948FREM - ØB1-01. Division
04-04-1948Fremad Amager - FREM1-41. Division
29-03-1948FREM - B. 19034-11. Division
26-03-1948FREM - B. 936-11. Division
21-03-1948Køge - FREM0-71. Division
07-12-1947ØB - FREM2-51. Division
23-11-1947FREM - Køge5-41. Division
16-11-1947FREM - AB2-31. Division
02-11-1947KB - FREM3-51. Division
12-10-1947AGF - FREM1-41. Division
28-09-1947B. 1903 - FREM0-11. Division
30-08-1947FREM - Fremad Amager3-21. Division
24-08-1947FREM - Hvidovre3-0KBU POKALTURNERING
21-08-1947B. 93 - FREM1-21. Division
17-08-1947FREM - OB4-31. Division
25-05-1947FREM - AB0-61. Division
21-05-1947FREM - KB2-21. Division
18-05-1947B. 1903 - FREM3-11. Division
15-05-1947AGF - FREM4-11. Division
08-05-1947FREM - Fremad Amager0-11. Division
01-05-1947AB - FREM3-11. Division
25-04-1947KB - FREM2-11. Division
20-04-1947FREM - AaB0-11. Division
17-04-1947ØB - FREM4-01. Division
13-04-1947B. 93 - FREM1-41. Division
04-04-1947FREM - Køge5-21. Division
24-11-1946Fremad Amager - FREM1-11. Division
10-11-1946FREM - B. 933-11. Division
03-11-1946FREM - AB7-2KBU POKALTURNERING
27-10-1946Køge - FREM3-11. Division
13-10-1946FREM - ØB1-21. Division
29-09-1946FREM - KB2-0KBU POKALTURNERING
22-09-1946FREM - AGF7-31. Division
07-09-1946FREM - KFUM3-0KBU POKALTURNERING
25-08-1946AaB - FREM1-21. Division
19-08-1946FREM - B. 19035-01. Division
14-04-1946FREM - AGF0-11. Division
31-03-1946B. 1909 - FREM2-01. Division
25-11-1945AGF - FREM2-11. Division
18-11-1945FREM - KB4-81. Division
11-11-1945FREM - B. 19095-21. Division
28-10-1945B. 93 - FREM5-31. Division
21-10-1945FREM - AaB1-31. Division
07-10-1945FREM - AB2-11. Division
16-09-1945Køge - FREM0-41. Division
02-09-1945B. 93 - FREM2-1KBU POKALTURNERING
28-08-1945FREM - Fremad Amager3-01. Division
17-08-1945B. 1903 - FREM2-41. Division

7. Andreas Theil Lundberg

Position: Forsvar/Midtbane
Født: 22-02-1992
19. Christian Bramsborg

Position: Forsvar, Midtbane
Født: 21-09-1999
17. Daniel Anusic

Position: Forsvar
Født: 25-04-1996
13. Daniel Holm

Position: Angreb
Født: 07-03-1995
77. Daniel Pedersen

Position: Angriber
Født: 24-03-1989
6. Frederik Sundstrup

Position: Forsvar/midtbane
Født: 17-12-1993
9. Hamid Khalidan

Position: Kant/Angriber
Født: 15-07-1997
30. Jesper Næsby

Position: Målmand
Født: 25-08-1981
26. Jonas Nørremark

Position: Forsvar
Født: 12-03-1996
20. Kenneth Thinter

Position: Forsvar/midtbane
Født: 11-09-1988
22. Kristoffer Dirksen

Position: Forsvarer
Født: 16-02-1993
1. Marco Brylov

Position: Målmand
Født: 21-11-1995
25. Mark Sundstrup

Position: Midtbane/angreb
Født: 30-06-1989
2. Mikkel Andersson

Position: Midtbane
Født: 17-03-1990
11. Tonni Adamsen

Position: Midtbane/angriber
Født: 15-11-1994
8. Victor Christiansson

Position: Midtbane
Født: 18-02-1998
mobil version
desktop version
- copyright [ 2003-2019 ] Dennis Sjøbeck -