facebooksøg
Boldklubben FREM

Bent Ib Jørgensen

Position: Højre wing og innerwing
Født: 29-08-1931
Kampe: 113
Vundne: 54
Uafgjort: 21
Tabt: 38
Mål: 43
Debut: 24. marts 1956 ude mod B. 1903 3-0.
Sidste kamp 15. august 1961 på Østerbro mod Helsingfors Alliancen 1-3 i Nordisk Cup, 3. runde, 2. kamp
Tidligere klubber: Ungdom: Fremad Amager - Senior: Fremad Amager (1950-5), FREM (1956-61), Skovshoved (1962-4), Senere lidt sekundabold i FREM og veteranbold i AB.
Beskrivelse: Fulde navn: Bent Ib Jørgensen. Født på Rigshospitalet i København. Bor i Olivet (Frankrig)

Bent Ib, med det meget sigende øgenavn "Solo", var en lille, fantastisk boldspiller med en jættekondition. Hans store svagheder var, at når han fik bolden, så ville han simpelthen ikke af med den igen. Han driblede og driblede. En meget underholdende spiller, som var populær hos publikum - og knap så populær hos medspillerne - samt et heftigt temperament, der gav flere advarsler og karantænedomme.

Han vandt med Fremad Amager KBU pokalen 1952, der blev spillet i 1953, der slog KB med 1-0 efter den første kamp endte 1-1 og DBU's pokalfinale i 1956, da FREM vandt med 1-0 over AB.

Endvidere fik han bronze i 1957 og sølv i 1958 med FREM.

Var reserve til A-landsholdet et par gange uden at få nålen.

Fik også nogle internationale kampe, bl.a. som 2. divisionsspiller i Skovshoved, den 3.10.1963 i Edinburgh i Messeby Turneringen for Stævnet mod Hibernian (0-4)

Bent Ib udvandrede til Frankrig i 1999.
Landskampe: 3 B landskampe/1 mål (1956-9) for FREM.
Læs mere på DBU's Landsholdsdatabase

31. oktober 2018 Steen Bjerre
- Tal i parentes angiver nuværende sæson.

- se 'Bent Ib Jørgensen's aktive kampe i detaljer - klik her
- Søg efter teksten: 'Bent Ib Jørgensen' - klik her

- Videre til næste spiller 'Bent Johansen' - klik her
- Tilbage til forrige spiller 'Bent Hougaard' - klik her
Oplysningerne på ovennævnte spillerprofil er indsamlet og indkodet af BK FREMs officielle statistikfører: Steen Meisner Bjerre, 23 61 92 72, steenbjerre@hotmail.com, til hvem henvises, såfremt der er ændringer/tilføjelser e.a. til spillerprofilen, samt til Persondataloven.

Aktive kampe

DatoHoldResultatLiga
15-08-1961FREM - Helsingfors-Alliancen1-3NORDISK CUP
13-08-1961AaB - FREM3-02. Division
04-08-1961Helsingfors-Alliancen - FREM2-1NORDISK CUP
03-06-1961FREM Sakskøbing - FREM0-12. division
31-05-1961B. 1901 - FREM2-12. division
25-05-1961Brønshøj - FREM3-22. division
22-05-1961FREM - Odense KFUM0-02. division
13-05-1961AB - FREM1-12. division
04-05-1961FREM - HIK1-02. division
29-04-1961KB - FREM4-2LANDSPOKALTURNERINGEN
23-04-1961FREM - Randers Freja1-02. division
15-04-1961FREM - HIK2-1LANDSPOKALTURNERINGEN
08-04-1961B. 93 - FREM2-22. division
30-03-1961FREM - KFUM2-12. division
26-03-1961Ikast - FREM1-02. division
19-03-1961FREM - AaB1-02. division
12-03-1961FREM - B. 19134-3LANDSPOKALTURNERINGEN
05-03-1961FREM - B. 19215-1LANDSPOKALTURNERINGEN
20-11-1960B. 1903 - FREM3-01. Division
13-11-1960B. 1909 - FREM5-21. Division
05-11-1960FREM - AB1-61. Division
30-10-1960AGF - FREM3-01. Division
17-09-1960FREM - Skovshoved1-21. Division
29-05-1960FREM - AGF2-31. Division
13-05-1960Vejle - FREM1-11. Division
30-04-1960FREM - KB2-41. Division
24-04-1960Skovshoved - FREM1-11. Division
17-04-1960B. 1913 - FREM1-41. Division
10-04-1960FREM - B. 19093-21. Division
03-04-1960OB - FREM2-01. Division
31-03-1960FREM - Malmö FF2-0NORDISK CUP
27-03-1960AB - FREM2-31. Division
20-03-1960FREM - Frederikshavn1-31. Division
22-11-1959FREM - B. 19091-31. Division
14-11-1959FREM - Odense KFUM3-3LANDSPOKALTURNERINGEN
08-11-1959Vejle - FREM3-11. Division
01-11-1959FREM - KB1-41. Division
25-10-1959Esbjerg - FREM3-11. Division
10-10-1959FREM - B. 19033-01. Division
26-09-1959AB - FREM5-51. Division
19-09-1959Skovshoved - FREM2-61. Division
06-09-1959FREM - B. 932-11. Division
23-08-1959FREM - AGF0-31. Division
16-08-1959Køge - FREM0-31. Division
09-08-1959FREM - OB1-21. Division
05-08-1959Hälsingborg IF - FREM0-0NORDISK CUP
30-07-1959FREM - Hälsingborg IF5-1NORDISK CUP
07-06-1959FREM - Skovshoved5-01. Division
31-05-1959B. 93 - FREM2-01. Division
17-05-1959AGF - FREM3-11. Division
10-05-1959FREM - Køge1-11. Division
03-05-1959OB - FREM4-21. Division
26-04-1959FREM - AB3-31. Division
18-04-1959B. 1903 - FREM1-11. Division
05-04-1959FREM - Esbjerg2-11. Division
30-03-1959KB - FREM0-31. Division
22-03-1959FREM - Vejle3-11. Division
15-03-1959B. 1909 - FREM2-01. Division
19-10-1958FREM - Køge3-21. Division
11-10-1958Kastrup - FREM0-6LANDSPOKALTURNERINGEN
05-10-1958Esbjerg - FREM4-11. Division
27-09-1958KB - FREM3-41. Division
21-09-1958FREM - B. 19092-01. Division
08-06-1958Vejle - FREM5-01. Division
01-06-1958FREM - Skovshoved5-21. Division
18-05-1958KFUM - FREM3-51. Division
27-04-1958AIA - FREM3-41. Division
19-04-1958FREM - KB1-31. Division
13-04-1958AB - FREM1-11. Division
06-04-1958FREM - OB3-31. Division
03-04-1958Køge - FREM2-21. Division
30-03-1958FREM - AGF3-01. Division
17-11-1957AGF - FREM2-11. Division
10-11-1957KB - FREM3-21. Division
26-10-1957FREM - B. 19033-31. Division
20-10-1957Skovshoved - FREM2-11. Division
06-10-1957FREM - AB1-21. Division
29-09-1957FREM - Vejle4-21. Division
25-09-1957Fremad Valby - FREM1-3LANDSPOKALTURNERINGEN
15-09-1957FREM - AIA7-11. Division
08-09-1957B. 1909 - FREM0-11. Division
09-06-1957AGF - FREM1-11. Division
02-06-1957FREM - B. 19093-01. Division
19-05-1957Esbjerg - FREM2-21. Division
12-05-1957FREM - B. 19032-11. Division
21-04-1957FREM - AIA0-01. Division
18-04-1957AGF - FREM4-1LANDSPOKALTURNERINGEN
13-04-1957Skovshoved - FREM0-11. Division
07-04-1957FREM - Vejle2-01. Division
31-03-1957FREM - Brønshøj2-0LANDSPOKALTURNERINGEN
24-03-1957KB - FREM1-31. Division
16-03-1957FREM - AB3-11. Division
18-11-1956FREM - Aalborg Chang6-5LANDSPOKALTURNERINGEN
28-10-1956AIA - FREM1-41. Division
14-10-1956FREM - Esbjerg3-31. Division
07-10-1956FREM - Randers Freja3-0LANDSPOKALTURNERINGEN
30-09-1956B. 1909 - FREM1-31. Division
23-09-1956FREM - AGF1-21. Division
08-09-1956FREM - Skovshoved4-11. Division
25-08-1956FREM - KB1-11. Division
19-08-1956AB - FREM4-11. Division
10-06-1956B. 1909 - FREM2-11. Division
02-06-1956FREM - AB1-0LANDSPOKALTURNERINGEN
27-05-1956FREM - Skovshoved0-01. Division
17-05-1956AB - FREM1-11. Division
13-05-1956AIA - FREM0-11. Division
29-04-1956FREM - Esbjerg3-11. Division
21-04-1956FREM - Køge4-11. Division
15-04-1956FREM - AGF3-1LANDSPOKALTURNERINGEN
08-04-1956KB - FREM1-31. Division
02-04-1956FREM - AGF0-21. Division
29-03-1956FREM - B. 19032-1LANDSPOKALTURNERINGEN
24-03-1956B. 1903 - FREM0-31. Division

7. Andreas Theil Lundberg

Position: Forsvar/Midtbane
Født: 22-02-1992
19. Christian Bramsborg

Position: Forsvar, Midtbane
Født: 21-09-1999
17. Daniel Anusic

Position: Forsvar
Født: 25-04-1996
13. Daniel Holm

Position: Angreb
Født: 07-03-1995
77. Daniel Pedersen

Position: Angriber
Født: 24-03-1989
6. Frederik Sundstrup

Position: Forsvar/midtbane
Født: 17-12-1993
9. Hamid Khalidan

Position: Kant/Angriber
Født: 15-07-1997
30. Jesper Næsby

Position: Målmand
Født: 25-08-1981
26. Jonas Nørremark

Position: Forsvar
Født: 12-03-1996
20. Kenneth Thinter

Position: Forsvar/midtbane
Født: 11-09-1988
22. Kristoffer Dirksen

Position: Forsvarer
Født: 16-02-1993
1. Marco Brylov

Position: Målmand
Født: 21-11-1995
25. Mark Sundstrup

Position: Midtbane/angreb
Født: 30-06-1989
2. Mikkel Andersson

Position: Midtbane
Født: 17-03-1990
11. Tonni Adamsen

Position: Midtbane/angriber
Født: 15-11-1994
8. Victor Christiansson

Position: Midtbane
Født: 18-02-1998
mobil version
desktop version
- copyright [ 2003-2019 ] Dennis Sjøbeck -